Školský psychológ
Hlavné ciele
Hlavným cieľom školského psychológa je napomáhať vytvárať v školské prostredie ktoré napĺňa potreby žiakov i pedagógov, v ktorom prevláda pozitívna klíma, kde na seba účastníci výchovnovzdelávacieho procesu pozitívne pôsobia, prežívajú pocity bezpečia, možnosť otvorene komunikovať, realizovať sa, plnohodnotne sa rozvíjať a podmienky v ktorom fungujú sú optimalizované pre dosahovanie plného potenciálu žiakov.
Školský psychológ skrz diagnostickú, intervenčnú, preventívnu a konzultačnú činnosť podporuje psychické zdravie žiakov a pedagógov školy a zároveň sa podieľa na rozvíjaní kognitívnej a sociálno-emočnej zložky žiakov v prostredí školy.
Vo vzťahu ku žiakom je školský psychológ ako osoba aktívnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu, ktorá svojím odborným prístupom napomáha žiakom fungovať v školskom prostredí ako stabilne a progresívne rozvíjajúca sa osobnosť s pevnou sociálnou oporou, pozitívnym seba vnímaním, schopná efektívne a seba účinne reagovať a adaptovať sa na nové podmienky a situácie. Svojim odborným prístupom školský psychológ identifikuje a pracuje so žiakom v oblasti výchovnovzdelávacieho procesu pri problémoch s učením, ktorých podkladom môže byť znížená motivácia, nevhodný učebný štýl, stresové reakcie, zvýšená miera úzkosti, špecifické poruchy učenia a iné.
Rovnakú pozornosť venuje školský psychológ osobnému a rodinnému životu žiaka, ktorý sa môže negatívne odrážať na jeho fungovaní v zmysle prítomnosti sociálno-patologických javov, adaptačnými ťažkosťami, nefunkčnými vzťahmi medzi rovesníkmi, zníženej miere prežívanej subjektívnej pohody a negativistickej perspektíve.
Vo vzťahu ku rodičom poskytuje školský psychológ svoje konzultačné služby za účelom zvýšenia informovanosti rodiča o fungovaní žiaka v školskom prostredí. Školský psychológ zabezpečuje interakciu medzi školou a rodinou ako dvoma významnými systémami v živote žiaka, čo umožňuje komplexne pristupovať ku jeho špecifickým potrebám. Školský psychológ poskytuje konzultačné služby rodičom, ale zároveň prijíma podnety zo strany rodiny a tým venuje zvýšenú pozornosť.
V prípade potreby, vie poskytnúť intervenciu v dysfunkčných rodinných systémoch a tiež sprostredkováva komunikáciu s dotknutými inštitúciami.